NEM HARAP A SPENóT

100% Cachemire - igaz történet alapján

Ezzel a filmmel már december óta tartozom Nektek!

Nem tudom, mi lesz a magyar címe, egyáltalán, hogy vetítik-e majd Magyarországon vagy csak DVD-n adják-e ki.

A francia filmek világa valószínűleg akkor szippantott magába, amikor megnéztem a Házibulit (ki nem látta? Na azért!) kiskamasz koromban. Vagy várj, neeem! A Három bébi egy mózeskosárral kezdődött, igen. Most már emlékszem. Na szóval én a kommersz filmekre gondolok, bár mivel francia tagozatos voltam a suliban még emlékszem, ahogy az Olimpia moziban végig szenvedte a franciás osztály a Danton-t, Depardieu előadásában. Szörnyű volt, semmit nem értettünk belőle. Annyira politikai – történelmi hangulatú film volt, és annyira felnőtteknek szólt, hogy 30 perc után, ha lett volna okostelefonunk, elbíbelődtünk volna az interneten vagy facebookon, de így csak röhögcséltünk és szégyenteljesen nem a filmre figyeltünk. Így visszagondolva, csak még szörnyűbb az emlék. Már akkor sem értettük, ha már francia történelmi filmet kell néznünk, akkor például miért nem a 3 testőrt nézzük.

Na mindegy. Szóval a francia film szerelmese lettem, és vannak nagy kedvenceim. Igen sejtem, hogy te is rajongsz, vagy mérhetetlenül féltékeny vagy Sophie Marceau-ra, de vannak nála sokkal jobb francia színésznők. Nekem például nagy kedvencem Valeire Lemercier, aki egyébként már rendezett is. És akkor térjünk a tárgyra. Ha a 40 és annyi nem ír róla, tutira elfelejtem megemlíteni ezt a filmet. Szóval Valérie nemcsak játszott ebben a filmben, hanem az eredeti történet alapján írt belőle egy jó kis forgatókönyvet, sőt még meg is rendezte. A szakma persze, jó francia szokás szerint, egyből fikázta, ezáltal mondjuk úgy, hogy nem lett egy Bienvenu chez les chtis (Isten hozott az Isten háta mögött! – pfff szörnyen fordították magyarra a címét, de ez minden idők legnagyobb közönséget vonzó francia filmje) féle kasszasiker.

livi5

Pedig jó, nagyon jó! Én élveztem, jókat nevettem. Egy felhőtlen szombat esti kikapcsolódáshoz tökéletes választás! Nem fogok spoilerezni, ha elolvassátok a blogot, akkor a második helyen álló legszörnyűbb anya története alapján készült a film! Megismertek majd egy házaspárt, akik már évek óta gyermekre vágynak, és örök befogadnak egy kisfiút Oroszországból…

Engem nagyon megérintett ez a film, ráadásul már megtalált az ismeretségi körömből 2 házaspár ezzel a témával kapcsolatban, tehát egy ideje valóban foglalkoztat a kérdés. Nyúztak, hogy nézzek utána, ők úgy hallották, hogy Magyarországról is lehet örökbe fogadni babákat. Ráadásul még decemberben látták a “Magzat” című filmet Kováts Adéllal valamelyik francia csatornán, azonnal nézzek utána mi ennek a menete. Hát Eszter barátnémet buzgerálom már jó ideje ezzel, írja már meg a történetüket, de az ember 2 gyerekkel el van ám havazva. Szóval nem elég, hogy a filmet, de még magunkat is szpojlerezem, hogy ilyen is lesz ám itt a blogon. 😀

Addig engedjétek meg nekem, hogy idézzek egy másik anyukától, akinek a története mélyen megérintett, és igaz, hogy más témában fognak ezek a sorok visszaköszönni nemsokára, de annyira ide kívánkozik most nekem, csak az első mondata:

“A mi fiúnknak egyetlen pillanatig kettő anyukája volt. Először az életet adó anya nyúlt be az inkubátor kis ablakán, megsimította a bent lévő csöppséget és elcsukló hangon búcsúzott fiától, akit 32 hétig hordott titokban, nem kívántan. Majd én, az örökbefogadó anya léptem oda, alig mertem megérinteni, és köszönteni a törékeny fiacskát. Ezután a vér szerinti anya örökre elment, én örökre maradtam fiam mellett. Maradtam, mert innentől kezdve Édesanya lettem. A személyzet is így szólított, és milyen jól esett! “

Áh fiúk, lányok, ezen vagy 10 percet bőgtem.

Hahó, filmesek! Vannak ám jó filmek Franciaországban is, nem csak az USA-ban, illene bemutatni őket! Majd szóljatok, ha kijött Magyarországon!

 

A szerelem hálójában - filmes óda az AOL-hoz*

A Szerelem hálójában az én kedvenc filmem. Amikor Fanni lányom (kamasz, minden velejárójával) meghallja a címet, kifut a világból, de akárhányszor elmegy a TV előtt, pár percre mindig lehorgonyoz, mert ugyanúgy magával ragadja a történet, mint ahogy engem. Immár 15 éve. Már 15 éve, hogy ez a film újra összehozta Meg Ryant és Tom Hankset Nora Ephronnal, és a triumvirátus megalkotott egy újabb remekművet, nők milliói legnagyobb örömére; hiszen 1993-ban, A Szerelem hullámhosszán (Sleeples in Seattle) hatalmas kasszasiker volt az egész világon.

Hányszor néztem végig ahogy Kathleen és Joe egymásba szeret e-maileken keresztül? Nem tudom, talán 100-200-szor, hiszen minden évszakban aktuális, ősztől tavaszig (nyáron ki néz filmeket gyerekek mellett a szünetben?), a színek, a hangulat mindig segít rövid időre kizökkenteni a valóságból. Egy picit én is az Uppet East Side-on sétálok Halloween tökkel a kezemben, én is karácsonyfát díszítek és elment Édesanyámra gondolok. Tavasszal a napsütéses piacon válogatom az almát. Imádom New Yorkot. Egy más világ, és az ilyen film mindig eszembe juttatja, mennyire hihetetlenül színes, élettel teli tud lenni ez a hatalmas betontömbökből álló sziget.

Hogy maga a film mennyire aktuális napjainkban? Hát elég megnézni, hány randi weboldal készült az elmúlt években és ez micsoda pénzt hoz megvalósítóinak. Persze 1998 óta az internet sem ugyanaz. Emlékeztek még, amikor az internet még betárcsázós volt? Én emlékszem (jaj!) ebből is érzem, hogy öregszem. 😀 A mai fiatalokból értetlenséget vált ki, de nagyjából hasonló az érzés, ahogyan Kathleen Joe e-mailjeit várja. Elég, ha csak serdülő lányom arckifejezését figyelem, ahogy cicereg a telefonja. You got mail 😀 Ugyanaz az öröm, ugyanaz az arckifejezés, csak nem e-mail, hanem snapshot üzenet. Nekem annak idején egy kacsa mászott elő a semmiből, és kezdett gágogni, amikor e-mailem érkezett. Egyik nap, miközben százakárhanyadszor néztem a filmet elgondolkoztam, vajon ha most forgatnák, hogyan is nézne ki ez a történet?

1. Joe és Kathleen a 30-on felettiek chat szobájában ismerkednek meg. Ma valószínűleg egy randi weboldalon történne ugyanez. Elképzelem Kathleen profilját. (“Elrévedezek olyan szavakon, mint: csokor kihegyezett ceruza, pediglen, pórul jár, boldogság. A büszkeség és balítélet a kedvenc könyvem, és találkoztam már metróban eltévedt lepkével is!”)

2. Az első jelenetben Kathleen pasija Frank elmeséli: “Az összes dolgozó computer-éről törölni kellett a pasziánsz programot Virginia államban, mert 6 hete nem dolgozott senki.”  Ezen mindig nagyokat mosolygok. Ezt ma valószínűleg az Iphone-on lógó barátnőim tudnák überelni Candy Crusht játszva. Csodálkozom, hogy még van munkahelyük és életük. 😀 Fanni reakciója: “Mi az a pasziánsz program? He?”

3. Másik nagy kedvencem: “A Starbuks típusú kávézóknak semmilyen egyéb célja nincs, mint a döntésképteleneket egyszerre 6 döntésre késztetni egyetlen csésze kávéért. Szimpla, dupla, híg, erős, koffeines vagy koffeinmentes, zsíros vagy zsírszegény stb., stb. Szóval azok, akiknek fogalmuk sincs róla, kik is ők valójában és mi a fenéhez kellene kezdeniük magukkal, mindössze 2 dollár 95 centért nemcsak egy csésze kávét kaphatnak, de egy teljesen határozott öntudatot is. Egy dupla koffeinmentes cappuccionót.” Hm, szerintem ez semmit nem változott.

 

nolink]

 

4. Aztán ez: “De mi lesz, ha be kell zárnunk? Soha nem találok még egy ilyen félállást. És ha nem tudom fizetni a lakbért, akkor el is kell költöznöm. Brooklynba!” Tényleg elég lenne ma egy részmunkaidős állás, hogy fedezzen egy New York-i albérletet? Szerintem még egy brooklyni albérlet sem jönne ki belőle, legalábbis amennyire a mostani árakat ismerem.

5. Imádom a könyveket, a gyerekkönyv részleg a kedvencem. Amikor belépek egy boltba, és megcsap a könyvillat, mindig ez a mondat jut eszembe: “Mert, ha az ember gyerekként elolvas egy könyvet, az élmény az identitása részéve válik… elragadtattam magam.” A filmben Kathleen varázslatos gyermekkönyvboltját, a “nagy és gonosz Fox könyváruház” veszélyezteti, azaz Joe, aki a Fox könyváruház tulajdonosa, de ha ma forgatnák ezt a filmet, mind a ketten ugyanabban a süllyedő hajóban eveznének, és az e-könyveket kiáltanák ki a kultúra gyilkosának.

Szóval, mondtam már, hogy ez a kedvenc filmem?

 

nolink]

 

*America Online. “… Sok amerikai számára a kilencvenes évek közepén az AOL volt maga az internet…” (Wikipedia)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!