Franciaországban még rengetegen cigarettáznak és már rengetegen szívnak e-cigarettát. Az utolsó felmérések szerint napjainkban 500,000-en “gőzölögnek”. Ők nem dohányoznak, kikérik maguknak. Az e-cigarettázók találtak (mert kerestek!) maguknak új kifejezést: vapotage, ami a latin vapor-ból származik, tehát a gőzből, ugyanis az e-cigaretta nem klasszikus dohányfüstöt áraszt magából, hanem vízgőzt (persze ízesítettet, aminek a mellékhatásáról egyelőre nem sokat tudni, mivel a tanulmányok még csak 2003 óta folynak, lévén akkor fejlesztették ki, nem máshol, mint Kínába, de az tény, nem arról van szó, hogy csak vízgőzt tüdőznek le az e-cigizők, hanem nikotint és egyéb kemikáliákat, mesterséges anyagokat is).
A francia kormány június 17-én fogja benyújtani új dohányellenes törvényét, melyben számos útmutató intézkedés kerül előirányzásra, többek között ausztrál mintára a semleges cigarettás dobozok bevezetése is, írja a Le Monde.
A francia egészségügyi miniszter, Marisol Touraine olyan általános, egységes cigarettás dobozokat szándékozik bevezetni, melyeken nem lesznek látható logók, sem megkülönböztető színek, sem designelemek, kizárólag közegészségügyi üzenetek, pontosan úgy, mint Ausztráliában.
A kormány azt szeretné, hogy az e-cigaretta használóira is ugyanazon szabályok vonatkozzanak, mint amelyek a hagyományos cigarettára is.
Franciaországban úgy teremnek az elektromos cigarettát árusító szaküzletek, mint erdőben a gomba. Az első 2010-ben nyitott meg, ma már 141 van országszerte és év végére 300 boltot prognosztizáltak.
Magyarországon képlékeny a helyzet az e-cigarettával kapcsolatban. Kikiáltották illegálisnak a nikotintartalma miatt, melyet gyógyszernek minősítettek, aztán ezt visszavonták, de ettől függetlenül a NAV még mindig üldözi az e-cigaretta kereskedőket, bár webshopokban lehet kapni így is, legálisan. A kígyó a saját farkába harap. “Győzött a józan ész, az e-cigaretta nem gyógyszer” című cikkben olvashatunk erről egy összefoglalót.
A WHO (Egészségügyi Világszervezet) szerint a dohányzás évente 6 millió ember életét oltja ki és ha nem teszünk ellene valamint, akkor ez a szám 2030-ra 8 millióra fog emelkedni. Franciaországban a rákbetegségeket elsősorban a dohányzás eredményezi. Közel 73 000-en halnak bele, ebből 59 000 férfi és 14 000 nő.
A bátor, józan és példamutató Ausztrália
2012 decemberében az ausztrál dohányzók a boltokban már nem kaphatták meg a szokásos cigarettájukat. Az ausztrál kormány bevezetett egy új törvényt, miszerint a cigarettagyártók kötelesek logó és márkanév kiemelése nélkül forgalomba hozni a dohányárujukat (lábjegyzetben, kisbetűvel lehet csak megkülönböztetni a különféle cigarettákat).
A világon az elsők voltak, akik ilyen hatalmas lépést tettek a cigaretta ellen, az egészség érdekében. Hiába van óriási business a dohánykereskedelemben, meg merték lépni. A sokkoló fotókat már megszokhattuk Magyarországon is, de Ausztráliában nincs más a cigarettás dobozon, csak a borzalmas képek és csak hátborzongató mondanivalók. A lényeg az volt, hogy abszolút figyelemfelkeltést érjenek el, valamint elvegyék a dohányzók kedvét az önmérgezéstől és a cigarettás doboz sikkes, vonzó ábrázolása se csábítson többé. A cigaretta ára is azért olyan (pofátlanul?) magas, hogy az embereknek ne legyen kedvük hozzá, ugyanis több, mint 4 000 Forint egy doboz. Franciaországban egyelőre hiába vannak elrettentő fotók és ütős üzenetek a cigarettás dobozon, hiába emelik folyamatosan az árát (például a Marlboro 7 Euróba kerül, azaz 2.120 Forintba), továbbra is dohányoznak az emberek és sokan.
Talán az egységes, csábító design nélküli, csak a megrázó fotókat ábrázoló cigarettás dobozok felébresztik a dohányzókat. Talán.
Forrás: Le Monde
Legutóbbi hozzászólások