Nincs könnyű dolga a magyar kismamának, akinek hamarosan be kell vonulnia a kórházba gyereket szülni, mert százféle listával találkozhat: mit vigyen magával a kórházi pakkban. Utólag azt mondom, hogy a kórház is jó listát ad és az interneten is jókat lehet találni, ugyanis a felsoroltakból el is lehet venni és hozzá is lehet tenni, mindenkinek megvan a saját elképzelése, még ha első gyerekét szüli is.
Az elsőszülöttem Magyarországon látta meg a holdvilágot (késő este született), csak fényképezőgép nem volt nálunk (mindig azt mondtuk, ráér, hiszen még három hét volt hátra a terminusig), de minden más rendben volt a kórházi cókmókkal. Apropó, volt, aki konkrétan óriási bőrönddel állított be szülni, mintha 3 hetes nyaralásra készült volna, én ezen elképedtem. 🙂
Igen ám, de mi van, ha úgy adódik, Franciaországban kell szülni? Kaptam én jól megszerkesztett listát a klinikától, csak éppen volt rajta néhány olyan “kellék”, amit nem értettem és a férjem sem (anyós többiek véleménye nem érdekelt). Szabadon lévő szülésznőt pont nem találtunk aznap a folyosón, amikor a doktor úr közölte, hogy két nap múlva megcsászároz, így a recepciós fából faragott vénkisasszonytól kérdezősködtünk, aki csak legyintett, ne törődjünk semmivel, amit nem hozunk magunkkal, azt majd kapunk, nem lesz gond. Megnyugodtunk.
Nem szaporítom a szót, inkább megmutatom, hogy néz ki a francia szüléshez elengedhetetlen lista.
Mit kell a bőröndbe rakni? Így indítanak, én mégsem bőrönddel vonultam be, még a másodszülöttnél is idegenkedtem ettől.
A kórház biztosítja a pelenkát és a baba tisztálkodószereit: fürdető folyadékot, popsikrémet, köldökápoláshoz gézt és fertőtlenítő folyadékot stb.
Nem használnak popsitörlő kendőt, mert phénoxyethanol-t tartalmaz és ezt most kikiáltották veszélyes anyagnak. Szappanmentes, mindenmentes tisztítófolyadékot és tiszta vizet raknak egy körülbelül 10 x 10 centis vattanégyzetre, azzal törlik le a baba fenekét. Nyilván vannak anyukák, akik fittyet hánynak az ügyeletes veszélyforrásokra és megveszik a popsitörlőt, de az első gyerekesek még igenis betartják az intelmeket.
Popsikrémet csak akkor kell használni, ha a baba feneke valóban piros. Egyéb esetben nem.
A köldökápolás nekem különösen tetszett. Egy csomag steril gézt kell kibontani, rá kell folyatni az egyszer használatos fertőtlenítőfolyadékot (jód), ezzel kell a köldökcsonkot leápolni. A következő ápolásnál elő kell venni a következő csomag steril gézt és a következő egyszer használatos fertőtlenítő fiolát és így tovább. Praktikus volt. Jó, hát ebben a bezzegelésben benne van, hogy Magyarországon született az első gyerekem, és akkoriban még szó szerint féltem a köldökápolástól, ami nem tűnt ennyire egyszerűnek, mint amilyen a francia. Amikor leesett a köldökcsonk és kicsordult (szám szerint) egy csepp vér és sírva fakadtam: elvérzik a gyerekem. Nem voltam túl normális.
A terhesség 7. hónapjában az alábbiakat kell összekészíteni a bőröndbe:
Az anya részére:
– hálóing vagy pizsama, kényelmes ruhák (kevésbé meleg pamut ruhák legyenek). Gondoljon arra, hogy kényelmesen ki lehessen gombolni, ha szoptatni kíván (elől gombolós ruhák).
– eldobható bugyi vagy rugalmas hálóbugyi megfelelő mennyiségben (ezeket gyógyszertárakban lehet megtalálni vagy a hipermarketekben az intimbetéteknél). Bár szerepelt a listán, de ezeket is biztosította a klinika, teljesen felesleges volt megvásárolni egy csomag felnőttpelust.
– két csomag extra nagy intimbetét, szülés után a vérzésnek jelentősége van.
– amennyiben szoptatni kíván… itt álljunk megy egy szóra. Ez megér egy külön misét, ugyanis automatikusan hozzák a felcímkézett, gyógyszergyári tápszert, kis eldobható egyszer használatos üvegcsékben, egyszer használatos cumirésszel, egy szempillantás rosszindulat sincs a védőnőkben, szülésznőkben, orvosokban, nővérekben, ha valaki nem akar szoptatni, sőt, a doktor majdnem hanyatt esett, amikor megkérdezte, meddig szopott az elsőszülött: 16 hónapos koráig. Persze ettől még Franciaországban is előfordulnak szoptatós anyák, csak az én négy éves “házi statisztikám” azt mutatja, hogy nagyon kevés hányaduk, én eddig szám szerint három szoptatós anyával találkoztam Franciaországban (mondom, 4 év alatt!), ebből egy olasz volt. Vissza a listához!
Tehát szoptatás esetén: 2 szoptatós melltartó és melltartóbetét (felfogni a túlcsorduló anyatejet).
– mosakodáshoz: fogkrém, fogkefe, fogmosó pohár, szappan, sampon, hajkefe, sminkkészlet (ez volt az első meglepetés) ha kedve szottyanna anyukának jól mutatnia, törölköző, mosdókesztyű (a franciák valóban szeretik használni, én így látom), fürdőköpeny, hajszárító (gátmetszés esetére is),
– ásványvizes spray. Második meglepetés, de aztán megvilágosodtam, hiszen a szülőszobában nem ihat az ember, mint a teve (ha műtétre kerülne sor…), a hőmérséklet sem túl friss nyáron (légkondira megszületni nem lehet túl finom érzés az újszülöttnek), ezért jól jön, ha szülés közben az embert lespriccelik vízzel. Mindenesetre először azt hittem, csak úri mulatságról van szó, nyáron elég sokszor látni, hogy Evian sprayt fújkálnak magukra és gyerekeikre az emberek, eleinte azt is nagyzolásnak hittem.
Menjünk tovább.
– Ne feledjék a kórházi bent tartózkodáshoz és a szüléshez: fényképezőgép (nem feledtük!), videokamera, olvasnivaló (könyv és magazinok), zene (gondoskodjanak fülhallgatóról is) stb.
A kisbaba részére:
– 6-8 ruhácska (kezeslábas, pizsama),
– 6-8 pamut body: jobb, ha olyat választunk, ami gombos, mint a fejen át áthúzhatós.
– 2-3 gyapjú pulóver vagy bélelt kardigán, nyáron is! Mi nem vettük komolyan, nem készültünk ilyennel, hanem vittünk thermoplédet, mondván majd abba bugyoláljuk a bébit, ha már nem divat a pólya, mint Magyarországon. Rendre is utasítottak, amikor a szülésznő reggel eljött elvinni magával a babaruhákat és szólt, hogy a baba apja azonnal menjen és szerezzen meleg pulóvert. Apjuk hozott egy télikabátot, mert mást nem talált. Augusztusban. Mint később megtudtam, más kórházak listáján leírják, hogy ez miért szükséges: 9 hónapon át 37 fokban lubickol a baba, onnan kikerül egy jóval alacsonyabb hőmérsékletű környezetbe, ehhez kell a gyapjú melege. A mi listánkon ezt nem tisztázták, gondoltuk finom meleg pléddel helyettesítjük a pólyát, de nem volt elég, pulóver kellett, punktum.
– 2-3 pár zokni
– 7-8 előke (nem vittünk)
– néhány törölköző
– babaparfüm. Jól olvasod! A patikában, amikor átadtam a listát a gyógyszerészemnek, hogy mikre van szükségem a szüléshez, rákérdeztem, hogy ezt komolyan kell-e gondolnom. A gyógyszerész pedig kapásból mutatott 2-3 féle parfümöt, amit ilyenkor vinni szoktak az anyukák. Értelemszerűen fiú- és lányverzió is létezik! Természetesen nemcsak patikában lehet kapni, hanem nagynevű divatcégeknél is: Jacadi, Burberry, Ikks stb. Tehát nem elírás! Annak idején Bambi barátnőm bébiszitterkedett Franciaországban, 1995-öt írtunk és mesélte, hogy a kisgyereket parfümözni kellett, mi kis huszonévesek meg csak pislogtunk, nem parfümöztünk, jó esetben az Impluse dezodorig jutott el a tudatunk. A parfüm nevére is emlékszem: Tartine et chocolat, na igen, a francia életérzés… érdemes a linkre kattintani, ha nem ismerjük pontosan mit is jelent francia gyereknek születni. Az a gyerek akkor már egy éves elmúlt, gondoltuk a tehetősek így rázzák a rongyot, még a kisgyereket is parfümözik, de ezek szerint már születésük utáni pillanatban is. Én nem vettem parfümöt 2011-ben sem. Nem, nem és nem! Nem vagyok én meghúzatva! Hülyeség! Hova tart a világ?!? Hát mit ad Isten? Kaptunk ajándékba, díszcsomagban. Úgy látszik ez kikerülhetetlen Franciaországban.
– doudou, azaz rongyibaba. Már a kórházba vinni kell. Kellene. Mi nem vittünk. Minek az? Aztán menet közben rájöttem, hogy igenis fontos, mert az oviban kérik, gondolom ha nyertünk volna helyet a bölcsibe, ott pláne!
– baba hajkefe. Az én gyerekeim és a tágabb értelembe vett magyar rokonságom gyerekei is mind kopaszon születtek, ezért nem vittünk. De tény, hogy ettől még léteznek hajas babák és milyen gyönyörűek! Imádom a loboncos újszülötteket.
– sapka
– takaró vagy hálózsák
A kórház elhagyásához az alábbiak szükségesek:
– szezontól függően: meleg ruha vagy thermopléd,
– szállítástól függően: autósülés, mózeskosár, babahordó.
Tehát ismételjük át, Evian spray, smink készlet és babaparfüm… de a gyereket se felejtsük otthon!
Kriszti, hát Magyarországon majd jön a védőnő és elmondja, hogy menj el a gyerekorvoshoz (illetve ő is házhoz jött nálunk az első alkalommal) és ő majd felír tápszert.
Franciaországban annyira lazának tűnnek nekem az anyák, bemennek a boltba, megveszik a tápszert, aztán kész, nem izgulnak. Én így látom.
Gilda, nem piskóta, hogy 8 napig tartottak a kórházban! Érdekes, ahol én szültem magyar kórházban, nem várták meg a köldökcsonkos eseményt. 🙂
Andrea, na ez mindent visz: férjnek egy kávé. 😀 Nagyon jó! 🙂
Én az elsőt (még csak egy van) szültem Franciaországban. Sok dolgot mi sem értettünk, miért is kell, de lelkesen beszereztük. (Első gyerekes szülők…)
No, a beöltöztetéssel viszont mi is így jártunk, állandóan 3 réteg ruhát és az egész tetejébe még kívülre is egy pár zoknit adattak a gyerekre polár takaró ide vagy oda.
Viszont azt az Evian sprayt én nagyon nem bántam meg!
Én még tisztasági csomagot is kaptam! Meg csak pislogtam döbbenten, mikor naponta 6x begördült a nővérke a szervizkocsival, több fogásos reggeli, tízórai, többfogásos ebéd, uzsonna, többfogásos vacsora, jó éjt teácska/forró csokicska 9-kor…
A legviccesebb élménye mégis a férjemnek volt, mikor átvonultunk a szülőszobára; barátságos szülésznő “Apuka kapott már kávét? Nem?! Akkor nyomban hozom…”
Guber Zsuzsanna@
Szerintem állati érdekes, hogy Európán belül is mennyi különbséggel találkozhatunk!
Angliaban nincs koldokapolas; ne furdesd a gyereket, amig nem esik le a koldokcsonk; nalunk ez 14 naposan volt; ennyi;
Ez a második gyereknél volt 2010-ben Magyarországon. De csak úgy engedtek haza, hogy az újszülöttet naponta be kellett vinnem a kórházba még kb 1 hétig, ahol hintőport szórtak a már leesett csonkra 🙁
Te jó ég, ez mikor volt? Azóta már hazadobnak akár vasárnap este is, a köldökcsonk senkit nem érdekel. Megtanítanak, hogy kell ápolni és szervusz. Ha addig bent kellett volna maradnom, akkor az két hét kórház nálunk.
Azt már aggasztóbbnak tartom, hogy nem tanítottak szoptatni (az én kórházamban legalábbis), az meg aztán egyáltalán nem érdekli őket, hogy még nincs tej, és mégis hazaküldenek. Könyörgöm, mit eszik az a gyerek otthon?!!?!?!
Ismét jót nevettem! 🙂
A köldökápolásról azért eszembe jutott, hogy Magyarországon 8 napig nem engedtek ki a kórházból, mert nem esett le a köldökcsonk. A hivatalos álláspont szerint elvérezhet, ha ez otthon történik…Én 8 nap után saját felelősségemre mentem haza, amit gondosan rögzítettek a zárójelentésben! A babának sem, nekem sem volt más problémánk…