NEM HARAP A SPENóT

Franciaország, az anyatigris

Az ember figyelmét, ha francia televíziót néz, francia újságot olvas, francia rádiót hallgat, francia brosúrát lapozgat, francia utcákon jár-kel, kizárt, hogy elkerülje a “manger bouger”, azaz enni – mozogni gerillamarketing. Lépten-nyomon négy üzenetet látni-hallani, képtelenség nem megjegyezni, lehetetlen, hogy egyszer csak ne ez zúgjon az ember fülében:

– Az egészsége érdekében naponta legalább öt gyümölcsöt és zöldséget egyen!

– Az egészsége érdekében kerülje a túl zsíros, túl édes, túl sós étkezést!

– Az egészsége érdekében kerülje el a nassolást két étkezés között!

– Az egészsége érdekében rendszeresen végezzen fizikai tevékenységet!

Ezt a négy üzenetet szó szerint az emberbe verik, ugyanis egy reklámblokk alatt többször is elhangoznak. Hozzá helyes kis reklámfilmeket vetítenek a TV-ben, hogy minél erősebben rögzüljön a “nemzeti egészségügyi és élelmezés program” mondanivalója. Franciaország, mint anyatigris óvja a lakossága egészségét 2007. február 28-tól. De a kezdetek kezdetén, 2001-ben startolt a “Programme national nutrition santé (PNNS)”, azaz a Nemzeti Táplálkozási és Egészségügyi Programmal. A francia törvény előírja az élelmiszeripar termékgyártói részére, hogy a fenti üzeneteket építsék be a reklámjaikba. Ez azt jelenti, hogy leadnak egy csuda klassz reklámot például a “csupa egészség” Coca Coláról, Mc Donald’s-ról, Kinder Buoeno-ról, az ember szíve majd kicsordul a romantikus mini vígjátékoktól, elhiszi, hogy futnia kell Big Mac-et enni, Coca Colát inni…  a reklámban azonban megjelenik (alul feliratozzák), hogy “ne nassolj!”, vagy “ne egyél túl sósat, túl édeset, túl műanyagot” stb. A rádióban a reklám végén elhadarják ugyanezeket, mint a magyar gyógyszerreklámok esetében a “kockázatokról és mellékhatásokról kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét” figyelmeztetést .

Az érintett rendszabály az olyan élelmiszereket vagy italokat érinti, melyek tartalmaznak hozzáadott cukrot, sót, vagy ízfokozót és a feldolgozott élelmiszereket.

Amikor egy reklámmal kapcsolatban a fenti üzenetek egyike megjelenik, nem azt jelenti, hogy az élelmiszer jó, vagy rossz, azt sem, hogy köze lenne a terméknek az üzenethez. Tehát az, ha egy sajtreklám lefut a TV-ben, még nem jelenti azt, hogy az a sajt kitűnő vagy pocsék, tehát nem azt akarják sugallni, hogy az adott termék milyen, nem véleményt akarnak formálni, nem részrehajlást akarnak kieszközölni. Csak arra, hogy ne eszetlenül fussunk a boltba felvásárolni mindent, amit a reklámban meglátunk, hanem egy pillanatra gondolkozzunk el.

A fent felsorolt négy üzenetnek felváltva kell megjelenniük a reklámokban és arányos részben.

Ezzel szemben bizonyos élelmiszerek és italok felmentést élveznek:

  • a tea (kiemelten a gyógytea), kávé, cikóriakávé, gyümölcslevek és a tej (amennyiben ezek a termékek nem tartalmaznak hozzáadott sót, cukrot és mesterséges ízfokozót);
  • az alapanyagok, mint gyümölcsök és zöldségek, tojás, fűszerek és gyógynövények;
  • darabolt vagy darált termékek (hús vagy hal), fagyasztott vagy mirelit termékek hozzáadott tartósítószer nélkül (kivétel víz).

Ennek a közegészségügyi intézkedésnek az a célja, hogy a lakosságot, különösen a gyermekeket, fogékonnyá tegye a megfelelő táplálkozásra, továbbá keretei között a Nemzeti Egészségügyi és Táplálkozási Program táplálkozási irányelveket ad. Az intézkedés célja az, hogy hozzájáruljon a betegségek megelőzéséhez, mely betegségek összefüggenek az egészségtelen étkezéssel (diabétesz, elhízás, szív és érrendszeri betegségek, egyes daganatos megbetegedések stb.).

Számokban!

2008-ban készítettek egy tanulmányt, a francia lakosság körében 1063 személyt  kérdeztek meg a reklámmal kapcsolatban.

87%-a jól fogadta az élelmiszer ipari reklámok közé beiktatott egészségügyi üzeneteket.

71%-a memorizálta.

Az eredmények alapján összességében megállapították, hogy 79%-ban jó ötlet az emberek figyelmét felhívni a kiegyensúlyozott táplálkozás fontosságára.

mangerbouger2

A cél

1. Csökkenteni a népesség elhízását és túlsúlyát.

  • felnőttek esetében stabilizálni az elhízást, és csökkenteni a túlsúlyt.
  • gyerekeknél és serdülőkorban lévőknél csökkenteni az elhízást és a túlsúlyt

2. Minden korosztályra vonatkozóan növelni a fizikai tevékenységeket és csökkenteni az ülőtevékenységet.

  •  felnőtteknél növelni a fizikai tevékenységet
  • gyerekeknél és serdülőkorban lévőknél növelni a fizikai tevékenységet és harcolni az ülőtevékenységek ellen

3. Javítani az étkezési szokásokon és a tápanyag bevitelen, különös tekintettel a veszélyeztetett lakosság körében.

  • növelni a gyümölcs- és zöldségfogyasztást;
  • csökkenteni a só fogyasztását;
  • növelni a kalciumbevitelt, különösen a veszélyeztetett lakosság esetén;
  • rászoruló nők esetén harcolni a vashiány ellen;
  • szülőképes nők folsavbevitelének támogatása;
  • anyatejes táplálás, azaz szoptatás támogatása.

4. Csökkenteni a táplálkozási betegségek elterjedését.

  • alultápláltság, táplálkozási zavarok.

mangerbouger3

Franciaország tehát 13 évvel ezelőtt rájött, hogy valamilyen módon muszáj megóvni a polgárok egészségét. A futótűzként terjedő fogyasztói társadalom mindent felzabáló, mindent megvásárló jelenségétől és a termelők, kereskedők pofátlan termékeiktől egyaránt (szép sárga színezékkel bekent csirke, egy dobozban mind a tucat tojás ikertestvér, borjúhús, ami igazából lóhús, de nem is akármilyen, hanem gyógyszergyári kísérleti ló, újfajta antibiotikummal kísérleteztek rajta, aztán hogy, hogy nem, bedarálták “borjúhúsnak” stb.). Lehet, hogy semmi értelme, lehet, hogy csak népámítás, vagy ez is csak politikai fogás, de én úgy érzem, mégis jót cselekszenek, ha felhívják az emberek figyelmét. Nekem mindenképpen beleültették a bogarat a fülembe.

Forrás: www.mangerbouger.fr

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. nemharapaspenot says: (előzmény @Gilda)

    Gilda, óh, hogy az ördög vigye el a feledékenységemet!

    Már beállítottam a “különvéleményt”, lehet kommentelni oda is. 🙂 Néha a mai napig elfelejtem külön beikszelni a lehetőséget, grrr!

    Köszi, hogy szóltál!!!

  2. Pallagi Krisztina says:

    Az a baj, hogy a szintén egészségesnek gondolt zöldség és gyümölcs is tele van mindenféle fokozókkal, hogy pirosabb, nagyobb, ízesebb legyen… 🙁

  3. Az “egészséges táplálék” nagyon drága…sajnos.

  4. Gilda says:

    Mi azt hiszem tudatosan táplálkoztunk már otthon is, kerüljük az ártalmas dolgokat, vegyszereket, stb.
    Rengeteg gyümölcs, zöldség, kevés hús, kevés kenyér. Elhízni biztosan nem fogunk! 🙂

  5. Gilda says:

    De lányok! A különvéleményre direkt nem lehet reagálni??? 🙂

  6. nemharapaspenot says:

    Hupsz! Nem tudtam, hogy Mo-on is megy a tv-ben. Ennyire jól tájékozott vagyok. :/

  7. Pallagi Krisztina says:

    Azért ez már Mo-on is megy a tv-ben egy ideje (egészsége érdekében legalább napi 20 percet mozogjon, étkezzen ötször, igyon legalább 2 liter vizet). Az viszont már más kérdés, hogy itt mennyi haszna van és Fr.o.ban. Amíg ott a víz mellett ugyebár tele van ‘csigazabálókkal’, ami azért lássuk be egészségesebb, addig itthon a legegészségesebb, amit megeszünk az a génmanipulált szárnyas 🙂 , következő lépcső pedig a zsíros sertés és a marha.
    Mégis a kedvencem az, hogy ahová járok tojást vásárolni, ott csak xl és xxl-es méretű tojásból lehet választani. Egyszer vettem xxl-est is. 10 tojásból 9! kétszikű volt. Hol hiszem el, hogy ez természet ajándéka? Számomra ijesztő, hogy mit eszünk meg ‘egészséges’ táplálék címén is. 🙁

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!