NEM HARAP A SPENóT

Állatok a reklámok világában

Szeretem a reklámokat. A jó reklámokat. Nem zavar, ha megszakítanak egy filmet egy ötletes reklámmal. Csokorba szedtünk néhány érdekesebbet, melyeknek a történetük is sokszor frappáns.

Az állatok bűbájosságát és szellemességét a reklámok világa már a 19. században is kiaknázta. Legtöbbször emberi tulajdonságokkal ruházzák fel őket, mondhatni pontosan úgy viselkednek, mint mi, emberek: érzelmeik vannak, és kifejezéseik emberiek, pontosan azért, hogy a célzott közönség azonosulhasson az állattal. Ezenfelül olvadozhat a fogyasztó, ha még cuki is az a bestia.

Kezdjük a kutyákkal!

Black & White Whisky (1890-tól, napjainkban is tart töretlen népszerűségük).

image

A whiskyt 1880-ban eredetileg “Buchanan Blendnek” nevezték el, atyja James Buchanan után. Egy egyszerű fekete üvegbe töltötték, és fehér címkével látták el, ezért hamarosan “Black & White” néven terjedt el, majd ez is lett a hivatalos márkaneve egy évtizeddel később. Buchanan, aki rajongott az állatokért, úgy döntött, hogy a két kutyája kitűnő választás  a márka szimbolizálására: egy fekete Scottish Terrierrel és egy fehér West Highland Terrierrel adta el az italt.

Nipper, a His Master’s Voice kutyája (1909-tól a mai napig)

image

A His Master’s Voice eredetileg Francis Barraud festménye (1899), mely egy mechanikus gramofont hallgató Jack Russel Terriert ábrázol. A festő fivérének halálakor megörökölte Nipper nevű kutyáját és a gramofont is. Észrevette, hogy a kutya különösen figyelmes, amikor az elhunyt gazdi hangját hallgatja a régi lemezeken. Ezt festette vászonra.

1909-ben a “The Gramophone Company” felhasználta logónak a gramofont hallgató kutya képét és a festmény címét is.

Napjainkban a His Master’s Voice (HMV) Nagy-Britanniában és Kanadában könyv- és lemezkereskedő cég, a mai napig a gramofont hallgató kutya a logójuk.

Le Chat (1853-tól a mai napig)

 image image

Előfordulnak babonákkal felruházott házi kedvencek is. Vannak, amelyek szerencsét hoznak, mások szerencsétlenséget, de esetünkben nem ez játszik szerepet, hanem az, hogy a macska kifejezetten tiszta állat, ennél fogva nem csoda, hogy egy marseille-i szappangyártó, a Le Chat-t, azaz A Macska márkanevet választotta.

Toblerone mackó 

image

Én eddig nem is tudtam erről: mackó rejtőzködik a Toblerone-n. Nem pusztán egy hegycsúcs a csoki szimbóluma, tudatalatti üzenete is van.

Berne-t a “medvék városának” is nevezik, tehát a csokimárka így tiszteleg a szülővárosa előtt.

Milka tehén (1901-tól, mai napig)

image

1890 körül jelent meg az első tejcsoki, és Neufchâtelben Philippe Suchard is piacra dobta a saját édesipari műhelyében megalkotott csokoládéját. A Milka márkanevet 1901-ben védették le és azonnal óriási sikere lett, amit a csomagolásának köszönhetett: egy fekete alapon fehér foltos tehén, háttérben lila alpesi táj, meglehetősen szembeötlő volt.

image

A tehén a jó minőségű hegyi tejet, valamint a zöld, tiszta legelőket jelképezi. A lila szín a finom gyengédséget, pontosan úgy, ahogy egy darab csoki elolvad a szánkban. Néhány évvel később a tehén megkapta a háttérszínt, azaz lila lett. Csak azért, hogy figyelemfelkeltőbb legyen.

Most vegyünk egy mély levegőt, mert a Duracell nyuszi következik, ami annyira találó volt, hogy más termékek is lenyúlták a rózsaszín plüssnyulat választották.

Energizer vs Duracell: a nyulak háborúja (1973-tól a mai napig)

image

1973-ban jelent meg az első rózsaszín, doboló Duracell  nyuszi. A nyúl a bőséget és a munkabírást jelképezi az Azték kultúrában, ebből következik, hogy a Duracell elemek a (szinte) végtelen energiát szimbolizálják. Ez volt az 1982-es reklámüzenet.

Ez a rózsaszín nyúl boldogan élte mindennapjait, egészen 15 éven keresztül, míg 1988-ban a Duracell legfőbb konkurense, az Energizer hadat nem üzent: rózsaszín, doboló, napszemüveges Energizer nyúl formájában. Ezzel elindult a marketingháború.

energizer

 

A Duracell nyuszi kénytelen volt kitalálni valami újat, így kidobta a kis dobját és elkezdett sportolni; például futni, súlyzózni és hegyet mászni.

duracell

A marketingháborúnak köszönhetően a mai napig káosz uralkodik, nem tudni, melyik a jobb elem. Mindenki jól ismeri a rózsaszín plüssnyulat, ami mindennél tovább bírja, de melyik a jobb? Null, null. A fogyasztók nagy hányada azt gondolja, hogy a nyuszi egy és ugyanaz.

De még nincs vége! Franciaországban 2002-ben a Minute Maid narancslé rukkolt elő a rózsaszín nyuszival. A nyúl ráült a dobocskájára és narancslét ivott: “Mindenkinek vannak kis titkai!”. Tehát a nyúl nem az elemtől volt végtelen energikus, hanem a narancslétől. Nagyon jó reklám! Egyszerűen kihasználta a rózsaszín nyúl hírhedtségét.

image

És nemcsak Minute Maid kamatoztatta a rózsaszín nyúl kimeríthetetlen energiáját, hanem a Durex is. 😉

image

Forrás: vivelapub.fr

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!