Szerző: Chloé
November 17. a koraszülöttek világnapja.
Az én fiam is koraszülöttként érkezett erre a világra. Számomra megdöbbentő a közvélemény és sokszor a nők hozzáállása ezekhez a babákhoz és édesanyjukhoz.
Az emberek ezeket az édesanyákat történetük ismerete nélkül megbélyegzik, és információ hiányában olyan meggondolatlan és sokszor az igazsággal ellentétes címkékkel látják el, amit szerintem a magyar média ahelyett, hogy megpróbálná megállítani, csak tovább erősít.
Nem tudom lenyelni ezeket a « véleményeket » mert nem dohányzom, nem vagyok alkoholista, nem élek rossz szociális körülmények között, nem vagyok drogos, mégis koraszülöttként érkezett meg hozzánk 900 grammal a terhesség 27. hetében. Amikor itt, Franciaországban ez szóba kerül, NEM AZT KÉRDEZIK MEG EGYBŐL, hogy vajon mi rosszat csináltam, hanem hogy mi történt, mi volt a baj a terhességgel? Kisebbség mindenhol van a világon, de tapasztalatból mondhatom, Franciaországban a koraszülést nem a szegények és szenvedélybetegek problémájaként, hanem egészségügyi kérdésként kezelik.
Koraszülött baba sajnos bármikor, bármilyen családba születhet, senki sem lehet kivétel, ez bárkivel előfordulhat (sajnos) és az orvostudomány rohamléptekben próbál mindent megtenni ennek megakadályozására. Amikor 2006-ban a kisfiam a SOTE I. PIC-en “vendégeskedett” 14 hétig, a több mint 60 inkubátor között elhanyagolható számú volt a “kisebbség” babája..Ott csak olyan anyák zokogtak az inkubátorra borulva mint én, mert nem értettük mi történt, miért velünk és miért a mi babánk szenved, miközben szurkálják, csövek lógnak belőle, és újra és újra élesztik őket, mert elfelejtenek levegőt venni. Ha csak 1 nőnél elérem, hogy másképp kezdjen el a koraszülésről és a koraszülő anyákról gondolkozni… már megérte.
Sosem gondoltam, hogy létezik ilyen mélyről, gyomorból nyilaló, minden egyes porcikámat elérő, bénitó fájdalom. Azt gondoltam, velem ez nem fordulhat elő, én nem tartozom a veszélyeztetett csoportba. Sokan gondolták és sajnos a jövőben is sokan gondolják majd így, amíg be nem következik az elképzelhetetlen !
Képzeld el! Állsz egy folyosón, ami este már kihalt. Vegyszerszag, csecsemősírás, beszélgetések foszlányai, tipikus szülészeti díszlet. Kezedben egy pohár amiben az aznapi termést (anyatej) szorongatod. Állsz az ajtó előtt, és felidézed, hogy jutottál oda. Az AJTÓ elé.
Ezek az én emlékeim a fiam születéséről:
Megvizsgál az orvos, és közli :
– Hölgyem, szinte teljesen ki van tágulva. Nincsenek fájásai?
– Doktor úr, amit én fájásnak ismerek, olyat nem tapasztaltam, de nem lennék itt, ha nem érezném, hogy valami nincs rendben!
– Jó, tehát 2 lehetőség van! Az egyik, hogy itt megszüli a babát, sajnos újszülött intenzív nincs a kórházban, de Önt el tudjuk látni az itteni intenzíven, a babát egy mentő azonnal átszállítja egy másik kórházba, a neonatológiai intenzívre ! A másik, hogy most azonnal átszállítjuk a SOTE I-re, és akkor mindkettőjüknek lesz intenzív ellátása, és a babának is jobb bent utazni, mint születés után még ezzel is sokkolni!
– Minek nekem intenzív ellátás? Milyen szülés? Én ma léptem a 27. hétbe, nem szülhetek, a fiam nem éli túl! Ez lehetetlen! Állítsa meg a szülést!
– Hölgyem, más terhes nők már eszméletlenek ezzel a vérnyomással. Nem tudom hogy csinálja hogy még magánál van, de a szülést már nem lehet megállítani. Ön sajnos nincs olyan állapotban, hogy eldöntse mi legyen a következő lépés, én akkor most rendelek egy rohammentőt, addig a szülésznő csinál Önnek egy vénát, és amennyire lehet csillapítjuk a vérnyomását, és lassítjuk az összehúzódásokat, és azonnal kap a baba tüdőérlelőt!
Eltűnt, és 3 szülésznő egyszerre vetette rám magát! Robbantak szét a vénáim egymás után. Mire bekötötték a gyógyszereket, abban a pillanatban megérkeztek a mentősök. A mentőorvos valami hideget tett az arcomra, ami nagyon jól esett, úgy éreztem, mindjárt meggyulladok és nagyon megnyugtatóan beszélt :
– Hölgyem, tudom, hogy melege van, mert nagyon magas láza van! Betakarom, mert kint esik a hó, és nagyon fontos, hogy a következő 15 percben ne szülessen meg a baba. Az sem baj, ha tolófájásai lennének, akkor sincs baj. Akkor megszüljük a mentőben. De ha lehet, amennyire lehet, tartsa bent azt a babát!
Eddigre leértünk és ömlött az arcomba a hó, amíg beemeltek a mentőbe! Ekkor végre fel tudtam hívni a férjem telefonon Franciaországban.
– Szülök, nem tudják megállítani, bent vagyok a mentőben, gondolom hallod a szirénát! Kiveszik a babát!
Itt leraktam a telefont, mert a sírás kerülgetett, gyakorlatilag lélegezni sem tudtam a fájások erősségétől és a kétségbeeséstől! Csak azt akartam, hogy legyen már vége! És én konstatáltam magamban: Ennyi volt. Elveszítettem a fiamat, szegénykém ezt nem fogja túlélni.
Ha jól emlékszem a város összes olyan utcáján jártunk, ahol akkorák voltak a kátyúk, mint a kráterek. Ekkor az ápoló és az orvos egyszerre emelték meg a hordágyat, és kérték, hogy nagyon szorítsam össze a lábam, nehogy egy ilyen bukkanónál véletlenül kinyomjam a gyereket! A mentőorvos törölgette a könnyeket az arcomról, az ápoló folyamatosan a vérnyomásomat ellenőrizte és a fejét ingatta, egy « ez lehetetlen » arckifejezéssel együtt.
Éppen megérkeztünk a kórházhoz, amikor a férjem döbbent, tehetetlen állapotban visszahívott útban a repülőtér felé. Szörnyű volt hallani a félelmet a hangjában, rettegett, hogy elveszíthet minket és pont most nincs itt mellettünk…
Ismét az arcomon olvadtak a hópelyhek, kinyílt egy ajtó, és feltartott kezű, bemosakodott zöld alakokat láttam magam körül!
Annak ellenére, hogy szirénázott a mentő, a mentőorvos és az ápoló a nyugalom megtestesítői voltak, és ez rám is jó hatással volt (na meg a vérnyomásomra).
Aztán bekerültem ebbe a kaptárba, ahol zajok voltak, különböző sípoló hangok, fájásvizsgáló, a hideg UH kenőcs a hasamon és egyszerre egy csomó ember nekem szegezett egy csomó kérdést : Allergia? Mióta érzi magát rosszul? Hányadik hétben van? Hol vannak a papírjai? Maga 0 negatív? Van erről papírja? Volt már altatva? stb…
A fájdalomtól, a félelemtől minden önkontrollt elveszítve rájuk kiabáltam :
– Állj ! Valaki végre elmagyarázná, hogy mi folyik itt?
Mindenki ledermedt, döbbenten néztek egymásra, egy ilyen « ez a nő nem vágja, hogy gáz van » kifejezéssel.
– Hölgyem, magának terhességi toxémiája van! Nem tudjuk mi váltotta ki, a leletei alapján nincs előzménye vagy erre utaló jel. De nagyon magas a vérnyomása és már magas láza van! Minél hamarabb meg kell császároznunk! A természetes szülés az Ön és ebből adódóan a baba kondíciói miatt elképzelhetetlen. A magzat még nem fordult be, keresztben fekszik, ezért ha megindulnának a tolófájások és becsúszik a baba a szülőcsatornába nagy baj lenne. Azonnal ki kell vennünk! Az Ön és a magzat élete veszélyben van! Itt írja alá!
Aláírtam, epidurál, és már dobálták is rám a zöld lepedőket, és már csak a gépek hangjait és az orvost hallottam :
– Az anya élete az első!
Az anesztes orvos és a szülésznő folyamatosan beszéltek hozzám :
– Van már gyermeke?
– Igen, egy kislány, 8 éves. És hogy fogom neki megmondani, hogy nincs már öcsije? Láthatom, amikor kiveszik? (Gondolatban hozzátettem, mielőtt még meghalna?)
– Attól függ, a kiemeléskor milyen állapotban van!
– Nem éli túl igaz? Ugye nem hagyják szenvedni?
– Ugyan Anyuka, higgye el a gyerekorvos mindent megtesz a kisfiúért! Vannak csodák, és itt olyan sok baba születik ilyen körülmények között, és sokan túlélik, szinte károsodás nélkül: Csak bízzon a szerencsében és az orvosokban!
A szerencsében!
Kiemelték a picit a hasamból, ahol még 13 hetet el kellett volna töltenie, belerakták egy zöld rongyba, láttam egy lila kis lábat és már vitték is újraéleszteni!
Eddig bírtam, eddig harcoltam a szervezetem ellen, hogy észnél maradjak, hogy tudjam mi történik, de nem sírt föl. Már nem volt miért harcolnom.
« Kis » baba és édesanya született. A baba megszületett, de egyedül, segítség (légzés- és keringéstámogatás) nélkül képtelen lett volna életben maradni, egy édesanya született, aki nem érezte magát anyának. Csak ürességet érzett, kudarcot. Kudarcot vallott, mint Édesanya, hiszen nem tudta biztonságban kihordani a gyermekét. És aztán megtörtént az első találkozás, és az ismerkedés az AJTÓVAL.
A PIC (Perinatális Intenzív Központ) ajtaja életem végéig kísérteni fog, féltem attól az ajtótól, mi vár rám az ajtó mögött. Akkor még nem tudtam, de a következő 14 hétben naponta kétszer álltam az AJTÓ előtt, és naponta kétszer nyomtam meg a csengőt. Gondolatok az AJTÓ előtt :
Gondolat 1 : Vajon gyorsan kinyitják vagy várni kell? Ha várni kell, vajon azért kell várni, mert valamelyik baba bent rosszul van, és ezért nem engedik be a szülőket? Ha valamelyik baba rosszul van, vajon az enyém van rosszul? Gyomor szorul, öklendezek.
Gondolat 2 : Vajon mit fogok látni amikor belépek és odanézek a megszokott helyre, a 23-as inkubátorhoz? Oda van húzva a lélegeztetőgép? Vagy csak a CPAP csövet látom bedugva, vagy teljesen elhomályosodva bura alatt van a Titu feje?
Gondolat 3 : Vajon mi történt ma? Hízott vagy fogyott? Etethető volt vagy sem? Kapott vért vagy sem? Van új gyógyszere és melyiket lehetett elhagyni? Vajon eldugták ma előlem a lázlapot vagy belekukkanthatok?
Gondolat 4 : Ki ma az ügyeletes orvos? Gyors pillantás a táblára, itt két variáció van. 1. Oh, nem! Ez az orvos soha nem mond semmit, és nem túl közlékeny, amikor kérdéseket teszek fel! 2. Hurrá, akkor ma ezt és ezt is megkérdezem, mert ő emberszámba vesz!
És még sorolhatnám a Vajon még meddig kell Titunak intenzív ellátás? Vajon mikor kerülünk hízlaldába? Vajon normális lesz a gyerekem?
Tehát életemben először ott állok az AJTÓ előtt, még nem tudtam mi vár rám! Megtanították a kötelező protokollt, lábzsák, köpeny, maszk, bemosakodás, nem nézed a többi babát…
Az orvos odavezet az inkubátorhoz. Körülöttem rengeteg inkubátor, mindegyikben babák, kisebbek és nagyobbak. Békésen alszanak, közben emelgeti a mellkasukat a lélegeztetőgép. Egyfolytában sípolnak, pittyegnek a képek. Odaérünk az ENYÉMHEZ. Egyik oldalamon a férjem, a másikon az orvos. Próbáltam felkészíteni magam előtte a látványra, de erre nem lehet felkészülni, kapaszkodnom kell, mert érzem, ahogy csúszik ki a lábam alól a talaj…
– Mit tettem? Jézusom, milyen pici ! Úristen milyen pici. Jól van, és mit kap, és mennyi a súlya…
– A pici a körülményekhez képest jól van. 1 óra múlva gondoltam, hogy extubáljuk, megnézzük.
– És mik az esélyei az életben maradásra? (Ezek a kérdések az én számból jönnek?)
– Ezt a következő 48 óra – 2 hét dönti el. Bármi megtörténhet, de én bízok a kisfiában. Ha úgy érzi sírnia kell, akkor azt az AJTÓN kívül. A baba nem érezheti, hogy Ön bizonytalan, meg kell simogatnia, éreznie kell a kisfiúnak, hogy Ön itt van. Meséljen neki, volt egy másik francia babánk tavaly. Az anyukája folyamatosan mesélte neki a Micimackót. Hozhat kistakarót, hogy érezze az otthon illatát, zenélő játékot. A legfontosabb az anyatej, ahogy etethető lesz, azonnal elkezdi kapni.
Akkor még nem tudtuk milyen út áll előttünk, milyen veszélyek leselkednek a kisfiúnkra…
Szívszorító érzés volt olvasni a sorokat. Mi ugyan csak 10 napot töltöttünk a Sote 2-n, és szerencsére minden rendben volt/van a kisfiammal, de újra felrémlett bennem amikor egyik alkalommal arra mentem be, hogy a pici babám keze a pelenkájába van “lekötözve” mert mindig kirángatta az infúziót, és hogy ott ácsorogtunk a PIC zárt ajtaja előtt, és csak az egyik nővér jött ki, hogy beszedje a tejesüvegeket, de mi nem mehettünk be, mert valamelyik babával baj volt… Igaz, én mindig csak együttérzéssel és aggódó szavakkal találtam magam szemben, soha nem éreztették velem olyat, hogy én tehetek róla, hogy baj volt…
Koszonom a jo kivansagokat. Sajnos mi nem tartozunk a szerencses taborba. Kisfiam mozgas es ertelmi serult 8 eves kisfiu. Mindent megteszunka boldogsagaert, es hogy onallo, ertekes eletet tudjon elni felnottkent.
Megrázó volt olvasni ezt az írást. 28. hétre született gyermekünk 1080 grammal, aki szerencsére teljesen egészséges.Mi pont 18 évvel ezelőtt éltük át ezt a nehéz 2,5 hónapig tartó időszakot, mire hazahozhattuk a kórházból. Ma már gondolom fejlettebb eszközök állnak rendelkezésre, hogy megmentsék ezeket a kis csöppségeket. Nagyon sok erőt és kitartást kívánok nekik és szüleiknek.
Köszönöm ezt az írást:) Sokadik neki futásra tudtam csak végig olvasni…küszködtem a könnyeimmel… pedig 6 éve történt:) A mai napig összeszorul a gyomrom 🙁 Ma egészséges csodálatos a fiam:)))
Én is átéltem,22.héten nyitott belső méhszájjal esélyt sem adtak arra,hogy bármeddig is magamban tudom őket tartani. Hát 30.hétig sikerült,máig csodának tartják. Egy hét múlva lesznek két évesek a lányaim és semmi bajuk nincsen!
16 héten keresztül éltünk Miskolcon a koraszülött osztályon! 650 grammos, 25 hétre született kislányommal! A szívem elszorult és a könnyeim potyogtak miközben ezeket a sorokat olvasom! A gondolatok igaziak, valósak és szívbe markolóak! És így 5 évvel ezelőttre ha visszatekintek és ránézek egészséges, szép és okos kislányomra egy gondolat merül fel bennem csak:El lehet az ilyet valaha feledni vagy egy életen át szorongató érzéssel tölt el minden egyes történet? Érzem az illatot, hallom a gépeket és minden érzést újra tudok élni, hogy mennyi bizonytalanság, félelem és keserűség gyűlik össze az emberben egy ilyen élethelyzetben! Minden anyukának sok erőt és kitartást kívánok ha át kell élnie ezt…
Harmadjára tudtam végig olvasni (pedig nem vagyok sírós típus),de nem lehet bírni könnyek nélkül.
Hihetetlen, hogy mit kibírnak ezek a kis emberkék és persze az édesanyjuk és a családjuk is!
Engem kirazott a hideg, ahogyan újra elolvastam…a siras kerulget ismét…kis ártatlan csöppségek…beleszakad a szívem, ha rájuk és az anyukájukra gondolok!